top of page

Grywalizacja - czym jest i jak ją wykorzystać w swoim zespole?Nawet jeśli stronisz od gier komputerowych i nigdy nie trzymałeś w dłoni pada, z pewnością spotkałeś się już z pojęciem grywalizacji. Co kryje się pod tą nazwą i jak ją zastosować w pracy zespołowej? Podpowiadamy!


Co to jest grywalizacja?


Grywalizacja to nic innego jak przeniesienie mechanizmów pochodzących z gier komputerowych na grunt relacji międzyludzkich w środowisku codziennym lub firmowym. Z pewnością niejednokrotnie doświadczyłeś jej w życiu, nawet tego nie wiedząc.

Przykład? Zajrzyj do swojego portfela i przelicz wszystkie karty lojalnościowe do ulubionych restauracji, cukierni, siłowni i sklepów, na których zbierasz pieczątki, by dostać jakąś nagrodę - rzeczową lub w postaci rabatu. To nic innego jak pewnego rodzaju grywalizacja, która ma za zadanie zmotywować Cię do korzystania z tych usług ponownie. I jak widać, spełnia założony cel.

Jakie procesy zaczerpnięte z wirtualnych rozgrywek można przenieść do prawdziwego życia?

Element rywalizacji i wyzwania

O co chodzi w grach? O dobrą zabawę, ale przede wszystkim o to, by wygrać. Rywalizacja z innymi graczami sprawia, że rozgrywka jest ciekawa, i motywuje do większego starania, aby osiągnąć wyznaczony cel wyzwania. Oczywiście mowa tu o "zdrowej rywalizacji", czyli takiej, która jest uczciwa.

Jasne zasady zdobywania punktów

Nikt nie zdecyduje się na granie w grę, której zasad kompletnie nie rozumie albo gorzej - której zasady zmieniają się z godziny na godzinę. Aby zastosowana na gruncie firmowym grywalizacja zadziałała, jej zasady muszą być jasne, konkretne i zrozumiałe dla wszystkich osób, które biorą w niej udział.

Stopniowo rosnący pasek progresu gry

Za prosta gra sprawia, że szybko się nudzisz i tracisz zainteresowanie. Za trudna wywołuje frustrację, zmniejsza Twoją motywację i zwiększa prawdopodobieństwo zrezygnowania z rozgrywki. Jeśli jednak poziom trudności wzrasta powoli z kolejnymi levelami, czujesz zachętę do dalszego grania. Podziel całe wyzwanie na krótsze misje, a wykonanie każdej z nich odpowiednio nagradzaj.

Ciekawa fabuła z nagrodami za osiągnięcie celu

Jeśli gra jest nie jest ciekawa, po prostu ją wyłączasz i wybierasz inną. Podobnie wygląda to w przypadku grywalizacji - jeśli postawione przed Tobą wyzwanie nie zaciekawi Cię, to go nie podejmiesz. Każde działanie wykorzystujące element grywalizacji musi mieć tzw. fun factor, czyli przykuwającą uwagę fabułę i ciekawe nagrody, które motywują do jej śledzenia do końca.


O konkretnych mechanizmach gier mogących sprawdzić się przy grywalizowaniu codziennych zadań przeczytasz także w książce Grywalizacja. Mechanika gry na stronach WWW i w aplikacjach mobilnych.


Zalety stosowania grywalizacji w firmie


Co możesz zyskać poprzez wprowadzenie do firmy elementów grywalizacji? Przede wszystkim większą motywację pracowników, którzy "złapią haczyk" i zgodzą się zagrać w przygotowaną przez Ciebie grę. To także świetny sposób na budowanie zaangażowanej społeczności, która albo ze sobą rywalizuje, chcąc wyróżnić się na tle teamu, albo gra razem do jednej bramki, aby osiągnąć wspólny cel.

Przy pomocy grywalizacji możesz też wzmacniać pozytywne zachowania pracowników, w efekcie których ukształtują się w nich pożądane nawyki. Gamifikacja może też stać się narzędziem zachęcającym ich do rozwoju - tak na polu zawodowym, jak osobistym.

Co istotne, grywalizacja to jeden z najlepszych sposobów zarządzania młodymi ludźmi, dla których internet stanowi naturalne środowisko. Długi czas spędzony w sieci sprawia, że pokolenie igreków i zetek czuje się w nim pewnie i jest przyzwyczajone do natychmiastowego feedbacku charakterystycznego dla gier komputerowych. Wykorzystując ten fakt, masz szansę wykrzesać z nich więcej zaangażowania niż przy użyciu tradycyjnych metod. Dzięki temu zyskasz również ich lojalność.


O korelacji między motywacją do pracy a gamifikacją procesów firmowych dowiesz się więcej z książki Briana Burke'a How Gamification Motivates People to Do Extraordinary Things.


ograniczenia środków w komunikacji wewnętrznej

W jakich procesach może zostać zastosowana grywalizacja?

W środowisku firmowym grywalizację można wykorzystać w wielu sytuacjach. Najskuteczniejsza okazuje się jednak w przypadku:

  • rekrutacji - podzielenie procesu na krótsze etapy, z których ostatnim będzie rozmowa rekrutacyjna;

  • on-boardingu nowych pracowników - wprowadzenie w życie firmy i nowe obowiązki;

  • ścieżki awansu - zaznajomienie z wymaganiami, które należy spełnić, by otrzymać wyższe stanowisko;

  • integracji - pokazanie, ile można zyskać dzięki wspólnej pracy i zachęcenie do poznania współpracowników;

  • szkolenia - wpojenie nowej wiedzy poprzez e-learning,

  • marketingu - więcej informacji na ten temat znajdziesz w książce Pawła Tkaczyka.

Nagrody w procesie grywalizacji

Nagroda czekająca po "przejściu całej mapy" i wypełnieniu wszystkich wyzwań motywuje pracowników do udziału w gamifikacji. Co może nią być?

  • nagroda materialna - np. premia finansowa, gadżety firmowe, dodatkowy budżet do wykorzystania na szkolenia, vouchery na zakupy czy usługi;

  • nagroda niematerialna - np. lepsze miejsce parkingowe, pierwszeństwo przy rezerwowaniu sali konferencyjnej, dzień wolny.

Grywalizacja może też stać się narzędziem do wspierania organizacji charytatywnych. Wygrana w wyniku starań pracowników nagroda może trafić na wybrany przez nich wspólnie cel - konkretną fundację, dofinansowanie lokalnej instytucji czy pomoc zwierzętom w schroniskach. W ten sposób osiągniesz dwa cele - zaangażujesz pracowników i wspomożesz szczytny cel.

Grywalizacja w praktyce - propozycje dla Twojego zespołu

Nie masz pomysłu na to, w jaki sposób grywalizacja mogłaby zostać zastosowana w Twojej firmie? Poniżej prezentujemy dwa pomysły na to, jak wykorzystać to rozwiązanie w praktyce.

Grywalizacja jako sposób na rozwój kompetencji

Wykorzystaj grywalizację jako alternatywę dla tradycyjnych szkoleń. Pracownicy otrzymają dostęp do platformy e-learningowej, z której mogą, ale nie muszą korzystać. Podziel wiedzę do przyswojenia na mniejsze porcje i zaszyj w atrakcyjnej formie e-learningu. Co zyskasz dzięki temu? Grywalizacja nie tylko pozwoli Ci przekazać pracownikom kompetencje, na których Ci zależało, ale też wyłonić z zespołu ambitne jednostki, które są zainteresowane dalszym rozwojem.

Grywalizacja zachęcająca do zdrowego trybu życia

Specjalna aplikacja zlicza czas, którzy pracownicy poświęcili na aktywności fizyczne w dowolnej dyscyplinie. Grupa najaktywniejszych zostaje wyróżniona nagrodą materialną, a za przekroczenie przez grupę wcześniej ustalonych etapów Ty wpłacasz pewną kwotę na wybrany przez nią cel charytatywny.


Więcej kreatywnych przykładów na to, jak gamifikacja może zmienić codzienną pracę w Twojej firmie, znajdziesz w poniższej wypowiedzi Grzegorza Olifirowicza - założyciela firmy Tworzę Gry, która specjalizuje się we wdrażaniu rozwiązań gamifikacyjnych w projekty biznesowe:Choć grywalizacja jest dobrym narzędziem motywacyjnym, uważaj na to, aby nie przesadzić z poziomem rywalizacji. Powinno jej być tyle, by zachęcić do działania, ale nie na tyle, by pracownicy przestali respektować zasady fair play i zaczęli dążyć do celu kosztem innym.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

DANE REJESTROWE:

VEVENT sp. z o.o. sp. k.
ul. Twarda 18
00-105 Warszawa
NIP 5252748769

NASZE SIEDZIBY:

Biuro Centrum

Twarda 18

00-105

Warszawa

Biuro Powiśle

Topiel 23

00-342

Warszawa

Biuro Żoliborz

Dankowicka 13

01-987

Warszawa

bottom of page