top of page

Globalne trendy w digital marketingu na 2021 rokWystarczy jeden rzut oka na trendy marketingowe zapowiadane na rok 2020, aby zauważyć, jak wiele zmieniło w nich to, czego nikt się nie spodziewał - pandemia Covid-19, globalny lockdown i przejście wielu firm na całkowitą pracę zdalną. Jak więc przygotować się do działań marketingowych na ten rok, skoro nie wiadomo, co może zmienić się po drodze? Zapoznać się z prognozowanymi trendami i na bieżąco reagować na ich zmiany. Zobacz, w którym kierunku będzie się poruszać digital marketing w 2021 roku!


Wzrost znaczenia zakupów online


Lockdown wywołany przez Covid-19 pokazał nam, że nawet najprężniej działająca sieć sklepów stacjonarnych nie ma w zasadzie żadnych szans na utrzymanie się na rynku w sytuacji, gdy klient nie może wyjść z domu. Ograniczenie wszystkich działań do offline'u to błąd, który w takiej sytuacji może pociągnąć na dno największy biznes. Hybrydowy model sprzedaży jest z kolei tym, co w czasie pandemii uratowało obroty niejednego sklepu.

Z tego powodu nietrudno zgadnąć, że w 2021 roku czeka nas gwałtowny rozwój branży e-commerce i masowe przenoszenie sprzedaży z offline'u do online'u. Co to oznacza dla branży digital marketingowej?


Szybki rozwój, konieczność poszukiwania nowych sposobów dotarcia do klientów w wirtualnym tłoku wywołanym przez ogromny wzrost liczby sklepów internetowych, a także potrzebę znalezienia nowych metod sprzedaży w sieci. Obok rozwoju nowoczesnych platform e-commerce, zmiany nie ominą również mediów społecznościowych, które w czasie pandemii - dzięki ogromnemu zaufaniu konsumentów - wyrosły na jeden z największych kanałów sprzedażowych.


Co więcej, trend na sprzedaż internetową z całą pewnością utrzyma się również w nowej rzeczywistości postpandemicznej. Zgodnie z raportem przygotowanym przez Deloitte, aż 63% ankietowanych klientów deklaruje, że zamierza częściej korzystać z zakupów online również po ustaniu zagrożenia związanego z koronawirusem.


ograniczenia środków w komunikacji wewnętrznej

Budowanie zaangażowanej społeczności wokół marki


Rok 2020 wyraźnie pokazał, jak wielką moc ma wierna, aktywna społeczność wpierająca markę. Starannie pielęgnowane przez social media relacje z konsumentami zaprocentowały ich wsparciem dla przedsiębiorców borykających się z trudnościami wywołanymi przez lockdown. Najsilniej odczuły to gastronomia i lokalne mikrobiznesy ze stałym gronem klientów walczących wraz z właścicielami o ich utrzymanie. Budowanie zaangażowanej grupy docelowej może się jednak okazać dobrym pomysłem również dla innych branż.


Choć do tej pory zdobywanie zaangażowania klientów odbywało się w większości w sferze mediów społecznościowych, nowy rok może przynieść wzrost znaczenia innych sposobów osiągania tego celu. W nawiązaniu trwałej więzi między marką a konsumentami może pomóc chociażby wizerunek eksperta w branży stworzony w oparciu o serię webinarów odpowiadających na aktualne potrzeby klientów.


Autentyczność strategii komunikacji


Jeśli już jesteśmy w temacie budowania zaangażowanej społeczności zorientowanej wokół marki, w tym roku będziemy ją konstruować przede wszystkim w oparciu o autentyczność. Celem komunikacji marketingowej będzie wzbudzenie prawdziwych emocji i odniesienie się do wartości bliskich dla konkretnej grupy docelowej.


Elementy storytellingu wplecione w content marketing, social media z angażującymi, wzywającymi do działania postami i transmisje live prezentujące produkty czy usługi pomogą zbudować wiarygodność biznesu, która z kolei wzbudzi w potencjalnych konsumentach zaufanie do marki. 2021 rok to dobry czas na przetestowanie tego, jak działa customer experience Twojego biznesu, a nawet na dopuszczenie użytkowników do współpodejmowania drobnych decyzji biznesowych.


Publikowane w mediach społecznościowych ankiety pozwalające wpływać na aktualną ofertę czy promocje pozwoli im poczuć się częścią społeczności, a Tobie zbudować wizerunek marki biorącej pod uwagę potrzeby klientów.


Content is still the king


O znaczeniu content marketingu i jego wpływie na ewentualną decyzję zakupową nie trzeba już nikomu przypominać. Nie dziwi zatem, że dobry, ukierunkowany na indywidualne potrzeby klientów content wciąż jest potrzebny - nawet jeszcze bardziej niż do tej pory.


2021 będzie rokiem powolnego wypierania z contentu efektu "czerwonego oceanu", czyli ciągłego powtarzania tych samych treści w coraz to nowej odsłonie. W opozycji do parafrazowania tego, co już zostało powiedziane i napisane, będą powstawać treści zupełnie nowe i podchodzące do tematu w innowacyjny sposób. Skuteczny content marketing będzie się opierać na strategii "błękitnego oceanu" - czyli na wyszukiwaniu nisz i zajmowaniu w nich pozycji lidera.


Źródło: Content marketing 2020 – podsumowanie roku


Google Page Experience, czyli strona z punktu widzenia użytkownika


Google Page Experience to zapowiedziana przez Google zmiana w weryfikacji witryn pod kątem UX. Kto jeszcze nie przeprowadził audytu sprawdzającego przyjazność swojej strony, ten powinien uporać się z tym jak najszybciej, gdyż zmiana powinna wejść w życie w drugim kwartale 2021 roku. I choć początkowo pewnie wpłynie na czynniki rankingowe w niewielkim stopniu, z czasem inteligentny algorytm rozwinie się i może mocno namieszać w kolejności wyników wyszukiwania.


W związku z tym trendy marketingowe podążają w kierunku optymalizacji aspektów mogących wpłynąć na sposób interakcji strony z użytkownikiem. Mowa tu przede wszystkim o:

  • szybkości ładowania strony,

  • czasie reakcji na kliknięcie użytkownika,

  • responsywności strony i wygodzie jej przeglądania na urządzeniach mobilnych,

  • bezpieczeństwie przeglądania i obecności protokołu HTTPS,

  • czytelności dla użytkownika i braku uciążliwych reklam, które zasłaniają treści.


Rok 2021 to rok marketing automation


Dlaczego to 2021 rok okazał się przełomowy dla automatyzacji działań marketingowych? Zwiększony ruch w sieci i wzrost zainteresowania ofertą sklepów internetowych sprawił, że branża e-commerce przeżywa boom, a to niesie za sobą konieczność przeanalizowania wręcz niewyobrażalnej ilości danych.


Przetwarzanie ich w tradycyjny sposób i ręczne dopasowywanie poszczególnych parametrów reklam Google Ads czy Facebook & Instagram Ads nie tylko byłoby czasochłonne, lecz przede wszystkim mało precyzyjne. Wdrożenie marketing automation stało się więc niejako koniecznością.


Uproszczenie zarządzania reklamami i newsletterami to nie tylko duża oszczędność czasu, ale przede wszystkim możliwość lepszego targetowania odbiorców i efektywniejszego zarządzania dostępnym budżetem dla osiągania jak najlepszych efektów.


Elastyczne działania marketingowe i eksperymentowanie


Przez cały czas miej na uwadze to, czego nauczył nas rok 2020: elastyczność jest jedynym pewnikiem mogącym przełożyć się na sukces Twoich działań marketingowych. Umiejętność szybkiej adaptacji do zmian i improwizacji to skille, które w tym roku będą bardzo w cenie i pomogą w zbudowaniu mocnej pozycji marki na dynamicznie zmieniającym się rynku.


Tworzenie jednej, kompleksowej strategii marketingowej to już przeszłość. W 2021 roku skuteczne działania będą oparte na kilku różnych scenariuszach uwzględniających dogłębną analizę hipotetycznych zagrożeń. Przygotowanie kilku planów umożliwi zminimalizowanie ewentualnych szkód w sytuacji, gdy na rynku nastąpi tąpnięcie spowodowane czymś niespodziewanym - takim jak np. Covid-19.


Rok 2021 stoi też pod znakiem dywersyfikacji działań w ramach digital marketingu i testowania nowych rozwiązań. Alokując budżet w zróżnicowany digital marketing, masz szansę jeszcze lepiej i szybciej dotrzeć do klienta innowacyjnymi kanałami, np. przez nowe funkcje mediów społecznościowych, narzędzia wykorzystujące potencjał sztucznej inteligencji czy interfejsy głosowe, które powoli zyskują na popularności w Europie. Warto też wydzielić osobny mikrobudżet na ad-hockowe działania, których wcześniej nie planowałeś, a które będą odpowiedzią na nagłe zmiany na rynku.


Biorąc pod uwagę powyższe, trzeba przyznać, że 2021 rok jawi się jako ogromne wyzwanie dla całego digital marketingu. Wyzwania są jednak bodźcem do poszukiwania nowych rozwiązań, a to z kolei przyczynia się do rozwoju branży.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

DANE REJESTROWE:

VEVENT sp. z o.o. sp. k.
ul. Twarda 18
00-105 Warszawa
NIP 5252748769

NASZE SIEDZIBY:

Biuro Centrum

Twarda 18

00-105

Warszawa

Biuro Powiśle

Topiel 23

00-342

Warszawa

Biuro Żoliborz

Dankowicka 13

01-987

Warszawa

bottom of page