top of page

Branża eventowa a koronawirus. Jak pandemia wpłynęła na zachowania ludzi?Pandemia Covid-19 dotknęła wszystkich przedsiębiorców bez wyjątku. Są jednak branże, w przypadku których obostrzenia związane z zakazem zgromadzeń publicznych nie tyle utrudniły, co wręcz całkowicie uniemożliwiły prowadzenie biznesu – jak w branży eventowej. Czy zmiany w zachowaniu ludzi spowodowane przez koronawirusa utrudnią odrobienie strat w przyszłości?


Branża eventowa w liczbach jak wyglądają straty z powodu pandemii?


Zgodnie z danymi GUS-u, w 2020 roku na polskim rynku funkcjonowało ponad 38 tysięcy firm (w większości małych i średnich) zajmujących się szeroko rozumianą organizacją eventów. Z powodu pandemii koronawirusa na zawieszenie działalności zdecydowało się niemal 3,93% z nich, a na całkowite jej zamknięcie 0,8%.


W związku z wprowadzonym niemalże z dnia na dzień lockdownem w 2020 roku obroty firm zajmujących się organizacją wydarzeń spadły o 8095%. Biorąc pod uwagę to, że sektor ten generował wcześniej zyski na poziomie 3 miliardów złotych, które przekładały się na 1,5% polskiego PKB, jest to ogromny cios tak dla przedsiębiorców, jak dla państwa.


Nie zapominajmy również o pracownikach z tego sektora, których w 2019 roku było ok. 220 tysięcy. Pomimo pomocy od rządu w postaci zwolnienia z obowiązku płacenia składek ZUS czy świadczeń postojowych, liczba ta wciąż maleje. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez serwis Briefly, aż 57% ankietowanych przedsiębiorców przyznało, że sytuacja zmusiła ich do zmniejszenia zatrudnienia.


ograniczenia środków w komunikacji wewnętrznej

Jak koronawirus zmienił preferencje osób korzystających z usług eventowych?


Drastyczne zmniejszenie przychodów to niejedyny sposób, w jaki Covid-19 wpłynął na branżę eventową. Globalny lockdown pozostawił również ślad w zachowaniach osób, które są potencjalnymi odbiorcami jej usług. W jaki sposób może to wpłynąć na przyszłość całej branży? Próbując przewidzieć, co może ją spotkać w 2021 roku, posłużymy się raportem "Covid-19 and How it’s Changing the Event Industry" przygotowanym przez Reed Exhibitions.

Wejście w digitalowy świat

Przeprowadzone badania jasno wskazują na to, że pandemia zachęciła do korzystania z możliwości internetu nawet te osoby, które wcześniej stroniły od nowoczesnych technologii. Aż 84% ankietowanych stwierdziło, że skorzystało z nich z powodu koronawirusa. Spory odsetek deklaruje również, że będzie ich dalej używać po zniesieniu obostrzeń pandemicznych.

Dostrzeganie korzyści płynących z wirtualnych spotkań

Zorganizowanie PAX Online x EGX Digital - jednej z największych imprez gamingowych na świecie w wirtualnej rzeczywistości pokazało, jaką moc może mieć wydarzenie online. Event odniósł ogromny sukces i aż 77% jego uczestników chętnie zobaczyłoby go w cyfrowej formie także za rok. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na łatwą dostępność wszystkich atrakcji, z których można było korzystać przez całą dobę bez ograniczeń czasowych, stania w kolejkach i przeciskania się między tłumem ludzi.

Większe zainteresowanie cyfrowymi narzędziami

Aż 94% ankietowanych stwierdziło, że chętnie zapoznałoby się z cyfrową wersją wydarzenia stacjonarnego, w którym nie udało im się uczestniczyć. Szczególnym powodzeniem wśród nich cieszą się webinary i spotkania online organizowane na specjalnych, interaktywnych platformach.

Nieformalna atmosfera spotkań online budzi zaangażowanie

Interaktywne wydarzenia wirtualne są w stanie utrzymać zainteresowanie uczestników i zaangażować ich do aktywnej partycypacji równie skutecznie, co te odbywające się stacjonarnie. Najswobodniej przychodzi to osobom, które miały już wcześniej styczność ze spotkaniami w takiej formie.Czy wydarzenia online mogą całkowicie zastąpić te stacjonarne?


Wzrost zainteresowania wirtualnymi eventami rodzi wiele pytań szczególnie u osób zajmujących się zawodowo organizacją wydarzeń w tradycyjnym formacie. Czy spotkaniom online uda się całkowicie wyprzeć te stacjonarne? Czy skuszeni wizją wygodnego siedzenia na kanapie uczestnicy eventów stracą zainteresowanie wychodzeniem z domu i jechaniem na targi czy konferencję odbywające się w innym mieście?


Odpowiedź na to pytanie zależy w pewnym stopniu od konkretnej gałęzi branży eventowej. Jeśli chodzi o imprezy sportowe i rozrywkowe, nie ma powodu do zmartwień. Nawet najlepsza transmisja online nie zastąpi w stu procentach tych wszystkich emocji towarzyszących oglądaniu ich na żywo, wraz z innymi ludźmi, z którymi można dzielić przeżycia. Wymuszone przez Covid-19 przeniesienie ich do wirtualnej rzeczywistości najpewniej nie utrzyma się na stałe po zniesieniu obostrzeń.


W odniesieniu do wydarzeń biznesowych wygląda to nieco inaczej. Jak będzie wyglądać branża eventów firmowych w 2021 roku? Wszystkie prognozy wskazują na to, że przybierze postać hybrydową powróci do starego trybu, ale eventy online nie znikną całkowicie, lecz będą stanowić ich uzupełnienie. Inwestycja w obie formy organizacji wydarzeń pozwoli też dotrzeć do szerszego grona odbiorców niż w przypadku ograniczania się do jednej z nich.


Jak się przygotować do odbudowy branży eventowej po ustaniu pandemii? Przede

\wszystkich zachowaj czujność i obserwuj, jak rozwija się sytuacja. Podobnie jak w przypadku innych sektorów gospodarki, nie sposób w stu procentach przewidzieć, jak będzie wyglądać świat w 2021 roku. Elastyczność i zdolność do błyskawicznej adaptacji do zmian mogą się okazać kluczowymi cechami postpandemicznych przedsiębiorców.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

DANE REJESTROWE:

VEVENT sp. z o.o. sp. k.
ul. Twarda 18
00-105 Warszawa
NIP 5252748769

NASZE SIEDZIBY:

Biuro Centrum

Twarda 18

00-105

Warszawa

Biuro Powiśle

Topiel 23

00-342

Warszawa

Biuro Żoliborz

Dankowicka 13

01-987

Warszawa

bottom of page