top of page

7 sposobów na motywowanie pracownikówOdpowiednio zmotywowany pracownik działa wydajnie, interesuje się dobrem firmy i rzadziej dotyka go zespół wypalenia zawodowego. Poznaj najlepsze sposoby wzmacniania motywacji pracowników i wypróbuj je w praktyce!


Dlaczego negatywne sposoby motywowania pracowników nie działają?


Motywowanie negatywne to nic innego, jak stwarzanie sytuacji zagrożenia, aby pobudzić pracowników do intensywniejszego wysiłku. Na czym to polega? Na zastraszaniu groźbą utraty pracy, degradacji lub kary finansowej w przypadku niespełnienia oczekiwań. Choć wielu pracodawców, szczególnie tych stawiających na "starą szkołę zarządzania", wciąż korzysta z tej metody, okazuje się, że może to przynieść więcej szkody niż korzyści.

Stosowanie negatywnych sposobów motywowania pracowników co prawda może pomóc, jednak w krótkiej perspektywie. W długofalowym kontekście będzie natomiast skutkować:

 • większym dystansem między pracodawcą a pracownikiem,

 • pogorszeniem atmosfery w pracy,

 • brakiem satysfakcji i obniżeniem samooceny pracownika,

 • niepokojami i konfliktami w zespole,

 • spadkiem motywacji pracowników,

 • brakiem kreatywności i rzadkim wychodzeniem z własną inicjatywą,

 • cichym buntem przeciwko firmie i potajemnym sabotowaniem jej działań,

 • szybkim wypaleniem zawodowym u osób mniej odpornych na stres.

Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, motywowanie pozytywne okazuje się znacznie korzystniejszym rozwiązaniem - i dla pracownika, i dla pracodawcy. Poniżej przedstawiamy 7 sposobów na zastosowanie go w praktyce.


1. Motywuj pracowników poprzez pochwały


Pochwała słowna to banał, o którym jednak zapomina wielu pracodawców. A nic nie działa na pracowników tak motywująco, jak docenianie ich starań - wyraźne, jednoznaczne i skierowane personalnie do konkretnej osoby, a nie do całego teamu.

Wyrób w sobie nawyk dziękowania za drobne starania - przygotowanie prezentacji, zebranie nowych pomysłów czy nawet za wysłanego maila. Z badania Indeks doceniania 2019 przygotowanego przez firmy Preeshare, AmRest i HRM Institute wynika, że aż 99% pracowników uważa, że docenianie w pracy jest dla nich ważne. Co więcej, zaledwie połowa ankietowanych osób przyznała, że pracodawca docenia ich starania podczas wykonywania obowiązków służbowych.


ograniczenia środków w komunikacji wewnętrznej

Źródło: Indeks doceniania 2019


2. Dobra atmosfera źródłem motywacji

Najlepszym pomysłem na motywowanie pracowników jest stworzenie w miejscu pracy takiej atmosfery, by zachęcała ich do działania. Jak to zrobić? Benefity pozapłacowe w postaci kart sportowych, prywatnej opieki medycznej czy "owocowych dni" to używane od lat narzędzia motywacyjne, które stają powoli czymś standardowym. Mało tego, oferowanie ich przez większość pracodawców stało się już źródłem internetowych żartów i memów. A skoro stanowią aż taki pewnik, straciły już potencjał wzmacniający starania w pracy.

Czym więc motywować pracowników oczekujących dobrej atmosfery w miejscu pracy? Chociażby pokazaniem im, że stanowią ważny element firmy i mają rzeczywisty wpływ na jej działalność. Pytaj ich o zdanie przy podejmowaniu różnych decyzji, przeprowadzaj ankiety sprawdzające ich poziom zadowolenia i reaguj na zaproponowane sugestie zmian. Zadowolenie pracowników z partnerskiego traktowania zadziała o wiele lepiej niż trzymanie ich na dystans.

Pamiętaj także o tym, aby integrować zespół. Jeśli to możliwe, często organizuj wspólne imprezy w biurze alby wspólne wyjścia, a jeśli nie - postaw na spotkania online. Zintegrowany zespół, który dobrze się dogaduje, działa wydajniej.

3. Grywalizacja pomoże integrować i motywować pracowników

Jak motywować pracowników, wykorzystując mechanizmy odpowiedzialne za działanie gier komputerowych? Grywalizacja w gruncie rzeczy sprowadza się do nagradzania za określone działania osiągnięte wspólnymi siłami.

Przykład? Chcesz osiągnąć konkretny zysk w określonym czasie, np. w ciągu kwartału. Informujesz o tym pracowników i przedstawiasz nagrodę, jaką otrzymają, jeśli uda im się wypracować taki wynik. Wyznaczasz jasne kryteria, a przez cały czas informujesz ich na bieżąco o tym, jak wygląda aktualny wynik. W ramach dodatkowej motywacji możesz ustalić nagrody za zrealizowanie mniejszych celi. Zobaczysz, jak sprawnie potrafi pracować Twój zespół, gry gra do jednej bramki, aby osiągnąć wspólny cel!

4. Stopniowe podnoszenie pracownikom poprzeczki

O ile monotonne, jednostajne obowiązki prowadzą do szybkiego znudzenia, o tyle narzucenie zbyt szybkiego tempa działania zwiększa poziom stresu. A to - jak już wspomnieliśmy wcześniej - może skutkować spadkiem motywacji do pracy i brakiem wiary we własne siły.

Kluczem do pozytywnego wzmocnienia chęci do pracy jest właściwe wyczucie możliwości konkretnej osoby i stawianie jej takich wyzwań, które zmuszą ją do rozwoju, jednak nie rzucą od razu na głęboką wodę. Motywowanie pracowników w ten sposób utwierdza ich w przekonaniu o posiadanych umiejętnościach i kompetencjach, a tym samym podwyższa ich poczucie własnej wartości.

Uważaj jednak na to, by nie przesadzić. Nieustanne podnoszenie wymagań to czynnik stresujący, który z kolei obniża motywację - szczególnie w sytuacji, gdy niesprostanie kolejnym obowiązkom odbije się na całym zespole. Przepracowany i zmęczony psychicznie pracownik być może przez jakiś czas będzie dawać z siebie ponad 100%, ale w krótkim czasie pożegna się z Tobą i zwiąże z firmą, która nie będzie od niego wymagać pracy ponad siły.
5. Zapewnij swoim pracownikom możliwość rozwoju

Choć spore grono osób przychodzi do pracy jedynie z celem zarobienia pieniędzy na życie, jest też druga grupa - ambitna i stawiająca sobie za główny cel rozwój kompetencji. Motywowanie pracowników o takim nastawieniu wymaga zapewnienia im możliwości ciągłego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji. Pomogą Ci w tym:

 • szkolenia branżowe - wybrane przez Ciebie albo konkretna suma do wydania na te wybrane przez pracownika,

 • swobodny dostęp do prasy branżowej i książek lub e-booków,

 • tematyczne eventy wewnątrzfirmowe i zewnętrzne,

 • kursy językowe (refundowane albo organizowane w miejscu pracy),

 • delegowanie nowych obowiązków zgodnych z indywidualnymi preferencjami i zdolnościami.

6. Elastyczne podejście do wykonywania obowiązków

Nowoczesne metody zarządzania zespołem stawiają na elastyczność i dopasowanie do indywidualnych nawyków pracowników. Dlaczego? Jeden potrafi się skupić w gwarnym biurze, a drugi nie może się w nim odnaleźć i hałas go rozprasza. Jeden pracuje najwydajniej z samego rana, drugi natomiast dopiero koło południa rozbudza się na tyle, że do jego mózgu zaczynają docierać jakieś informacje - a najbardziej kreatywny staje się wieczorem.

Zapewniając pracownikom pewną elastyczność w zakresie miejsca i godzin wykonywania pracy, sprawiasz, że pracuje im się lepiej i są bardziej produktywni. Efekt? Ty otrzymujesz zaangażowanego w obowiązki pracownika, a oni motywację do pracy, w której czują się dobrze i która jest dopasowana do ich stylu życia.

7. Komunikacja i jasno określone zasady pracy

Motywacją dla pracowników mogą być również jednoznaczna i jawna komunikacja oraz ogólna kultura organizacyjna. Co należy rozumieć pod tymi pojęciami? Już na samym początku powinieneś jasno zdefiniować zakres obowiązków i zapoznać z nim pracownika- w taki sposób, by dokładnie wiedział, co ma robić. Ewentualne niedopowiedzenia prowadzą jedynie do sytuacji konfliktowych.

Jasność i jawność komunikacji powinny również dotyczyć tego, co się aktualnie dzieje w firmie. Pracownik, który czuje się niepewnie, traci motywację do pracy, bo zastanawia się, czy wszystko w porządku i czy jego stanowisko nie jest czasem zagrożone.

Miej na uwadze to, że każdy jest inny. Co za tym idzie, każdy zareaguje na inny bodziec. Motywowanie pracowników powinno zbyć zawsze zindywidualizowane i dopasowane do potrzeb i oczekiwań każdego członka zespołu z osobna - wtedy będzie najskuteczniejsze i zapewni efekt, na którym Ci zależy.

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

DANE REJESTROWE:

VEVENT sp. z o.o. sp. k.
ul. Twarda 18
00-105 Warszawa
NIP 5252748769

NASZE SIEDZIBY:

Biuro Centrum

Twarda 18

00-105

Warszawa

Biuro Powiśle

Topiel 23

00-342

Warszawa

Biuro Żoliborz

Dankowicka 13

01-987

Warszawa

bottom of page