top of page

5 sposobów na integrację zespołu online


5 sposobów na integrację zespołu online

Budowanie zgranych zespołów to jedno z największych wyzwań każdego pracodawcy. Pracownicy, którzy lubią ze sobą pracować, są bardziej zmotywowani do działania i chętniej przychodzą do pracy. Integrowanie pracowników to jeden z najważniejszych elementów budowania strategii employee experience i akurat ten aspekt nie zmienił się w czasie trwania pandemii. Dlatego pomimo rozproszenia pracowników spowodowanego przejściem na tryb pracy zdalnej, każdy pracodawca szuka sposobów na organizowanie eventów integracyjnych. Oto 5 sposobów na integrację zespołu online.

1. Codzienne spotkania

Jednym z najważniejszych, codziennych rytuałów dla wszystkich pracowników jest poranna kawa. To przy ekspresie do kawy mówimy sobie „dzień dobry” i wymieniamy się informacjami o tym, co u nas słychać i co dzieje się w firmie.

Warto nawet w czasie pracy zdalnej kultywować ten zwyczaj, organizując wspólne poranki, podczas których każdy może powiedzieć sobie „cześć”, pijąc pierwszą kawę. Nie trzeba do tego zaawansowanych narzędzi, wystarczy video call, w którym każdy pracownik może wziąć udział. Jeśli firma zatrudnia wiele osób, poranną kawę można pić w zespołach, które ze sobą współpracują.

codzienne spotkania zespołu online

2. Gry integracyjne online

Nic tak nie umacnia ducha współpracy, jak integrowanie się przez wspólne gry i zabawy. Gry integracyjne to także idealny sposób, aby wprowadzić do firmy odrobinę rozrywki, której ostatnio wszyscy tak bardzo potrzebujemy. Integracja online ma wiele różnych form. Można pograć w kalambury online, które zna i lubi praktycznie każdy, skorzystać z możliwości zaproszenia pracowników do wirtualnego escape room (zasady są dokładnie takie, jak w miejscu fizycznym) lub skorzystać z gotowych gier, dostępnych na takich platformach jak Kurnik.

3. Team building online

Budowanie zespołu w trybie pracy zdalnej wydaje się bardzo trudne, ale i na to mamy kilka sposobów. Jednym z nich jest gra z fabułą - „Bezludna wyspa”. Zna ją prawie każdy, a do zabawy wystarczy krótki scenariusz, wprowadzający wszystkie osoby w położenie rozbitków na bezludnej wyspie. Rozbitkowie mają ze sobą listę kilku przedmiotów, z których muszą wybrać np. tylko trzy, które umożliwią im przetrwanie. Do zabawy najlepiej podzielić pracowników na mniejsze zespoły, które będą miały okazję ze sobą rywalizować, a u członków poszczególnych grup wzmocni to poczucie przynależności. To naprawdę skuteczny sposób na team building online.

Jeśli Twój team ma dostęp do bardziej zaawansowanych narzędzi, jak Slack, to może skorzystać również z opcji „Donut”. To specjalnie zaprojektowany kanał, który umożliwia trzydziestominutowe rozmowy pomiędzy pracownikami. Połączenie między współpracownikami jest losowe, co umożliwia bliższe poznanie nowych osób, np. członków zespołu, z którymi dana osoba nie pracuje na co dzień.

4. Wspólne warsztaty

Warsztaty to ulubiony typ wydarzeń integracyjnych, które ceni aż 45% pracowników (badanie „Zawodowy styl życia” przeprowadzone przez grupę Pracuj.pl). To także format, który świetnie sprawdza się jako spotkanie online. Tematów do wyboru jest wiele, zacznijmy od tych na czasie, czyli świątecznych. Pracownicy z pewnością docenią warsztaty, w których będą mogli wspólnie z dziećmi tworzyć ozdoby świąteczne czy nauczą się jak pięknie ozdabiać pierniczki.

najbardziej doceniane formy integracji zespołu
Źródło: Pracuj.pl

Kolejnym pomysłem są warsztaty kulinarne, które mogą być związane z nadchodzącymi świętami, a mogą przenieść pracowników w świat egzotycznej kuchni, np. tajskiej. Jeśli chcesz zadbać o dobre samopoczucie swoich pracowników na home office, warto zorganizować warsztaty z robienia „lasu w słoiku”.

W tym przypadku, jak i w powyższych, pracodawca może zapewnić swoim pracownikom materiały potrzebne do udziału w wydarzeniu. Taki prezent na pewno pozytywnie wpłynie na postrzeganie Twojej organizacji!

5. Motywacja przez grywalizację

Grywalizacja to coraz popularniejsza technika motywacyjna, która pozytywnie wpływa na zaangażowanie pracowników i ich lojalność wobec firmy. Bazuje na mechanizmach behawioralnych znanych z gier komputerowych i polega na wyznaczaniu określonych zadań i celów. W trakcie grywalizacji pracownicy nabywają nowe umiejętności, zdobywają wiedzę i rozwiązują konkretne problemy.

Ten rodzaj działań sprawdza się wśród pracowników różnych działów — sprzedawców motywuje do uzyskiwania lepszych wyników, kadrom pozwala szukać ukrytych liderów wewnątrz organizacji i zdobywać nowe talenty w procesie rekrutacyjnym, a kierownikom poszczególnych zespołów prowadzić działania edukacyjne. Grywalizacja pozwala przerwać codzienną rutynę i zmienić ją w szereg wyzwań, które mogą doprowadzić do zwycięstwa. A kto nie lubi wygrywać?

Wymieniliśmy tylko kilka sposobów na integrację online, motywację i team building online. Oczywiście jest ich o wiele więcej, a dobranie najlepszych rozwiązań zależy od potrzeb pracowników i celów, jakie pracodawca chce zrealizować. Część można przygotować samodzielnie, inne najlepiej oddać w ręce specjalistów, na przykład nasze :)

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

DANE REJESTROWE:

VEVENT sp. z o.o. sp. k.
ul. Twarda 18
00-105 Warszawa
NIP 5252748769

NASZE SIEDZIBY:

Biuro Centrum

Twarda 18

00-105

Warszawa

Biuro Powiśle

Topiel 23

00-342

Warszawa

Biuro Żoliborz

Dankowicka 13

01-987

Warszawa

bottom of page